Tydzień w Destiny – 27.07.2023

27 Lip 2023 - Hippy

W tym tygodniu w Destiny oblekamy się w blask, aby oddać chwałę słońcu, rozmawiamy o nadchodzących zmianach w ekonomii gry i filozofii Prawa naczelnika oraz cieszymy się z dostępności w grach. Zanim przejdziemy do tematów z tego tygodnia, przypomnimy sobie, co się działo w poprzednim TwD:

 • Powraca Przesilenie!
 • Zwycięzca w konkursie #Emblematic.
 • Wiadomość od Ducha.
 • Ostatnia szansa na zdobycie dwóch broni z Prób.
 • Okulary przeciwsłoneczne Przesilenia.
 • Nagrody Prime Gaming.

W tym tygodniu:

 • Data najazdu? Data najazdu.
 • Za kulisami Zbiornika Całunu.
 • Porozmawiajmy o Prawie naczelnika.
 • Drugi tydzień Przesilenia, do dzieła!
 • Podsumowanie zmian w ekonomii oraz ukłon w stronę Opowieści umarlaka.
 • Głosowanie na mapę. (Nie żebym chciała wygranej Katedry, skąd).
 • Nagroda za dostępność, a dopiero się rozkręcamy.
 • Sztuka tygodnia i Filmik tygodnia.

No to jedziemy.

Zapiszcie tę datę!

Już prawie. Nadchodzi kolejny najazd. W sezonie 22. powróci kolejny najazd, który będziecie mogli przejść ponownie lub po raz pierwszy. Nazwa najazdu wciąż pozostaje tajemnicą, ale chcieliśmy podać wam datę, żebyście mogli przygotować plany na nowy sezon.

Najazd będzie dostępny od piątku, 1 września 2023 r.

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać – tak jak podczas powrotu Upadku króla i Szklanego Skarbca:

 • Tryb Próby będzie włączony przez 48 godzin.
 • Ukończenie najazdu w aktywnym trybie Próby to pierwszy krok do uzyskania dostępu do trybu wyzwań w Nawigatorze oraz tajemniczego Triumfu.
 • Po ukończeniu tajemniczego Triumfu, na który składa się specjalnie opracowana lista wyzwań w tym nowym trybie wyzwania, drużyna ogniowa zdobędzie tytuł Pierwszych na świecie i ten kapitalny pas.
 • Aby wzmocnić wymogi Triumfów w trybie wyzwań, wasza drużyna ogniowa zostanie wyeliminowana, jeśli nie uda się wam spełnić warunków w jakiejkolwiek potyczce.

Czy w sklepie z pojemnikami znajdzie się zbiornik na Całun? Dla Sezonu Głębi pytam.

Sezon 21. przyniósł kilka niespodzianek (jak nurkowanie i łowienie ryb) i nową wiedzę. Wśród tych niespodzianek jest też Zbiornik Całunu z możliwością poznania lepiej tajemniczego Całunu. Więcej o tej funkcji w Sezonie Głębi opowie nam zespół ds. narracji – dowiecie się od nich, czym jest aktywność Zbiornik Całunu oraz jak powstawała. Scena jest wasza, zespole ds. narracji!

Zespół ds. narracji: Podczas powtarzalnej aktywności Zbiornik Całunu poznajemy historię Neomuny oraz Całunu – jak przedstawiono w Upadku Światła. Jeśli nie byliście jeszcze u Ozyrysa i Nimbuso, nie jesteście sami. Chcieliśmy, żeby Zbiornik Całunu był aktywnością, którą gracze muszą odkryć. Poszliśmy trochę za daleko, co zaowocowało tym, że nawet osoby, które skupiają się na poszukiwaniu fragmentów wiedzy o Całunie, miały problem ze znalezieniem tej aktywności. (To była cenna lekcja – weźmiemy ją pod uwagę przy podobnej zawartości na przyszłość).

Dla osób, które jeszcze nie znalazły Zbiornika Całunu: ta aktywność zaczyna się po ukończeniu zadania Niedokończone sprawy na koniec kampanii Upadku Światła i rozpoczęciu zadania Rozdzielanie Całunu. Od tego momentu będziecie podążać za śladami nietypowej aktywności Weksów, które zaprowadzą was do odkrycia archiwalnych nagrań w Zbiorniku Całunu. Po ukończeniu tej misji możecie wrócić do węzła Zbiornika Całunu w lewym dolnym rogu mapy. Zaszyfrowane nagrania będą powoli odblokowywane tydzień w tydzień, ale jeśli zaczynacie dopiero teraz, możecie zdobyć kilka następujących po sobie nagrań dla wygody.

Nagrania ze Zbiornika Całunu będą odblokowywane przez pozostałe trzy tygodnie sezonu 21. Dodatkowe nagrania zostaną odblokowane na początku sezonu 22. i 23.

Pisanie historii Zbiornika Całunu było okazją do zagłębienia się w kosmiczny horror Destiny. Tworzenie zaszyfrowanych nagrań ishtarskiej naukowczyni Chiomy Esi, która razem z żoną badała moc obcych, dało nam szansę na umieszczenie w Destiny esencji tego, co robi SCP Foundation, i horrorowych podcastów Magnus Archives. To przeżycie inne od tego, do czego się przyzwyczailiśmy. Wraz z Ozyrysem i Nimbuso podążamy za okruchami informacji, sami stając się na chwilę badaczami.

Filmy takie jak „Odmienne stany świadomości” czy „2001: Odyseja kosmiczna” były inspiracją dla tonu odkrywanych przez was wiadomości. W ich tle natomiast rozgrywa się emocjonalna historia Chiomy Esi i Mayi Sundaresh, ilustrująca konsekwencje Zapaści i ich kontakt z Całunem. Niektórzy czujni gracze wychwycili podobieństwa między działaniami Mayi przy Całunie a tym, co zrobił Świadek, poświęcając własny lud, czy Calus z Koroną smutku i Wzgardzonymi. Te wątki i powracające motywy są zamierzone – mają nas prowadzić i osadzić w chwilach, które wydarzyły się w przeszłości. Dzięki temu dociekliwi będą mogli ruszyć na poszukiwania głębszej wiedzy uzbrojeni w przydatne cytaty.

Podczas tworzenia Zbiornika Całunu inspirowaliśmy się również relacją między zewnętrznym obserwatorem a konceptem selekcjonera wspomnianego w Księgach Rozpaczy. Chcieliśmy rozwinąć wątek relacji ludzi z kosmicznymi siłami wykraczającymi poza ich zrozumienie – sprawdzić, jak bardzo podkopuje to fundamenty moralne i samoświadomość. Odkrycia Ozyrysa i Nimbuso na przestrzeni ostatnich tygodni pokazały nam, że Całun jest kosmiczną zbiorową świadomością, paranormalną siecią, która niczym strzępki grzybni rozciąga się po wszechświecie. Mamy tutaj wizualne i tematyczne powiązania z myślokształtem. Jest to również aluzja do słynnej sceny z „Władcy Pierścieni”, w której Gandalf ostrzega Sarumana przed korzystaniem z Palantirów. „Nie wiemy, kto jeszcze w nie patrzy”.

Uchwycenie tego poczucia niepokoju związanego z nieznanym jest główną cechą kosmicznego horroru. Ten moment, kiedy uświadamiacie sobie, że wasza rola w kosmosie jest nieznacząca, że sam wszechświat jest obojętny i zamieszkują go istoty, o których nic nie wiedzieliście. Te straszne doświadczenia, którym stawiają czoła nasi bohaterowie, przygotowują scenę pod Ostateczny kształt i to, co nadejdzie po nim.

Głęboka wiedza jest gdzieś tam.

O, Przesilenie, moje Przesilenie!

Trwa drugi tydzień Przesilenia. Wiecie, co to oznacza: czas się ruszyć i dać kosmicznej babci powody do dumy. Pani Eva Levante czeka na was w Wieży – chwytajcie Dialog wieńczący – nową wyrzutnię rakiet pasma – i idźcie na całość. Albo po prostu brykajcie w swoich nowych zbrojach. Nikogo tu nie osądzamy – możecie spędzać czas Przesilenia, jak wam się podoba. Tylko bądźcie mili dla babci, grzecznie was proszę. Dzięki!

Ilustracja przedstawiająca Evę Levante na jej miejscu w Wieży.

Prawo naczelnika? Bardziej „bez przebaczenia”.

A teraz aktualizacja od zespołu ds. broni:

Kiedy patrzyliśmy na bronie, które moglibyśmy przywrócić jako nagrody za nocny szturm w tym sezonie, wiedzieliśmy, że chcemy zrobić coś niezwykłego. Rewolwer Prawo naczelnika bardzo nam tu pasował. Od czasów Porzuconych bawiliśmy się pomysłem, który nigdy nie zyskał popularności wśród graczy ze względu na dużą trudność trafienia za pomocą wystrzału dwóch pocisków, które miały pionowy rozrzut. Zastanawialiśmy się, jak poprawić wrażenia z używania tej broni i jednocześnie zachować jej tożsamość.

Uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie usunięcie rozrzutu przy wystrzale, który następuje przy wystrzeleniu kilku pocisków naraz przy pojedynczym naciśnięciu spustu (jak przy strzelbach), i umożliwienie wystrzelenia serii – podczas pojedynczego naciśnięcia spustu następuje wystrzelenie kilku pocisków jednego po drugim (jak w karabinie pulsacyjnym). Pierwsza wersja nowego Prawa naczelnika stała się legendarną wersją Karmazynu kompletną dzięki serii trzech pocisków (minus uzdrawianie po zabójstwach). Co prawda dawało to frajdę, ale nie mieliśmy poczucia, że jest OK. Mieliśmy za to wrażenie, że to odebrało coś Karmazynowi. Przetestowaliśmy kilka wariantów, łącznie z tymi, w których modyfikowaliśmy czas między kulami w serii, zanim ustaliliśmy, że najlepszą opcją jest seria składająca się z dwóch pocisków oddzielonych większym opóźnieniem między wystrzałami niż normalnie (normalne serie dają 900 pocisków na minutę – ta daje 600 pocisków na minutę).

Wiedzieliśmy też, że trzeba ją dostosować, aby dać graczom powód do korzystania z niej, a nie ze standardowego rewolweru ze 120 pociskami na minutę. Chcieliśmy, żeby dobrze się jej używało przy jednoczesnym zostawieniu miejsca na ulepszenie statystyk i cechy. Skupiliśmy się na kilku ważnych elementach równania: obrażeniach na rundę, czasie zabójstw w trybie PvP oraz odrzucie broni. Ponieważ ta broń jest trudniejsza w użytkowaniu niż normalny rewolwer ze względu na konieczność trafienia dwoma (nie jednym) strzałami w serii przy każdym naciśnięciu spustu, uznaliśmy, że zwiększymy trochę obrażenia od trafień krytycznych i przyspieszymy trochę zabójstwa – podobnie jak przy Młocie ognia. Skorzystaliśmy z profilu obrażeń rewolwerów o agresywnej konstrukcji sprzed kilku lat, które zadawały maksymalnie 90 obrażeń na serię przeciwko postaciom graczy (25 na strzał w ciało, 45 na trafienie krytyczne). Zredukowaliśmy też opóźnienie serii (czas pomiędzy samymi seriami, w przeciwieństwie do czasu pomiędzy wystrzałami w serii) do trochę szybszego (0,93 s) niż standardowo (1,0 s) czasu zabójstwa.

Bardzo ostrożnie dostosowaliśmy też odrzut, tak aby był do opanowania na podstawowym poziomie, ale wciąż motywował graczy do ulepszania go za pomocą cech. Sam odrzut jest bardzo ważny, ponieważ częstotliwość serii ma bezpośredni wpływ na to, jak przydatna jest ta broń na dłuższym zasięgu. Umożliwiliśmy zadawanie większych obrażeń i szybsze zabójstwa i nie chcieliśmy, żeby ta broń miała taki sam maksymalny zasięg jak standardowe rewolwery 120 RPM. Dlatego zaprojektowaliśmy odrzut tak, aby (bez manualnej kontroli odrzutu i małej pomocy cech) było trudniej zadać dwa trafienia krytyczne przy pojedynczej serii na dystansie większym niż 35 m przy jednoczesnym zachowaniu płynności i łatwości używania przy krótszym zasięgu. Z radością oddajemy w wasze ręce tę odświeżoną broń. Mamy nadzieję, że strzelanie z niej da wam tyle frajdy, ile nam dała praca nad tym rewolwerem.

Pogadajmy o ekonomii

Wczoraj udostępniliśmy artykuł ze szczegółowymi informacjami od twórców na temat nagród za aktywności rytualne. Jeśli jeszcze go nie czytaliście, to znajdziecie go tutaj. Zanim do niego przejdziecie, tutaj krótkie podsumowanie: A dla fanów Opowieści umarlaka mamy nowinkę, której nie znajdziecie w podlinkowanym artykule.

Streszczenie:

 • Nagrody za ukończenie meczu za Tygiel, szturmy i Gambit zmienione pod wpływem komentarzy graczy:
  • Bronie wracające do puli za Tygiel, szturmy, Gambit, nocne szturmy, Żelazną Chorągiew i Próby Ozyrysa.
  • Większa szansa na uzyskanie rytualnych engramów po ukończeniu.

Nowe limity materiałów mistrzowskich (wyjaśnienie tych zmian w artykule):

 • Odłamek Wstąpienia:
  • Poprzedni limit: 10
  • Nowy limit: 30
 • Stop Wstąpienia:
  • Poprzedni limit: 10
  • Nowy limit: 30
 • Wzmacniający pryzmat:
  • Poprzedni limit: 50
  • Nowy limit: 100

Czego nie znajdziecie w artykule? Opowieść umarlaka zostanie dodana do puli łupów w rotacji egzotycznych misji, gdy dostępna jest Przepowiednia. Dzięki temu Opowieść umarlaka będzie teraz dostępna do tworzenia, więc zakładajcie fartuchy i do roboty, miłośnicy Opowieści umarlaka!

Ponieważ możecie go stworzyć lub zdobyć w rotacji egzotycznych misji, ten egzotyczny karabin zwiadowczy nie będzie już dostępny w asortymencie Xûra w sezonie 22. Ale pozostanie na zawsze w naszych sercach.

Katedra Zmierzchu? Czy jednak nie? Sami zdecydujcie.

Czas zagłosować na mapę, na której odbędzie się kolejna wspaniała bitwa Prób Ozyrysa. A zatem? Gdzie chcecie ją rozegrać?

Kolaż trzech ilustracji przedstawiających trzy mapy, na które można głosować w Próbach Ozyrysa.
 • Katedra Zmierzchu
 • Wostok
 • Anomalia

Ci z was, którzy zapisali się do oficjalnego newslettera Bungie, będą mogli zagłosować drogą mailową w dniach od 1 do 2 sierpnia. A jeśli chcielibyście zagłosować w inny sposób niż droga mailowa, link do głosowania pojawi się na kanale Destiny 2 na Twitterze 1 sierpnia.

Serdeczne dziękujemy organizacji Games for Change. Z pozdrowieniami. Zespół Accessibility at Bungie.

Zespół Accessibility at Bungie z dumą informuje, że Bungie wygrało swoją pierwszą nagrodę za dostępność (ang. Accessibility Award) dzięki wspaniałej organizacji Games for Change. Organizacja Games for Change jest liderem w nagłaśnianiu opinii i napędzaniu pozytywnego i efektywnego rozwoju w branży gier. Czujemy się niezwykle wyróżnieni i zaszczyceni uznaniem, jakie otrzymał nasz zespół. Dostępność w grach jest niezbędna, ale warto pamiętać, że jej wprowadzenie wymaga czasu, zwłaszcza jeśli gra została już wypuszczona na rynek. Niektóre zmiany można wprowadzić w ciągu 24 godzin, inne mogą zająć lata. W obu przypadkach są niezwykle ważne i zasługują na to, by poświęcić im czas i środki, aby „gry dla każdego” pozostały nadzieją dla wszystkich.

Pragniemy również podziękować naszym niesamowitym graczom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami w tym zakresie. Pomogliście nam we wprowadzeniu takich zmian, jak niedawne ulepszenie alternatywnej palety kolorów czy automatyczne strzelanie/walka wręcz. Dzięki waszej pomocy możemy kontynuować działania, które czynią grę Destiny 2 bardziej przyjazną dla osób nadwrażliwych na światło. Pomagacie nam także w innych aspektach dostępności, nad którymi obecnie pracujemy, a które nie są jeszcze na tyle gotowe, byśmy mogli o nich rozmawiać. Pomagaliście nam i nadal pomagacie. Jeszcze raz z głębi serca dziękujemy.

Jeśli interesuje was uroczystość wręczenia nagród Games for Change 2023, obejrzyjcie film poniżej. (W 1:14:48 możecie zobaczyć, jak część naszego zespołu odbiera nagrodę!) Co do samego Games for Change, to jest to organizacja non profit, zapewniająca wsparcie, środki i widoczność zarówno indywidualnym osobom, jak i organizacjom, które pomagają wprowadzać pozytywne zmiany poprzez magię gier wideo. To wspaniała inicjatywa i jesteśmy niezwykle wdzięczni, że wyróżniono nas wraz z tak wieloma niesamowitymi osobami. Jeszcze raz dziękujemy!

Raport działu pomocy technicznej

Oto kolejna porcja informacji od działu pomocy technicznej. Zespół omówi znane błędy w Destiny 2 i powie, na co Strażnicy i Strażniczki powinni zwracać uwagę w najbliższym czasie.

Oto ich raport.

Lista znanych problemów  |  Fora pomocy  |  Bungie Help na Twitterze

PROBLEMY Z ROZPAŁKĄ PANCERZA

Pracujemy nad naprawą nowego błędu, który został wykryty po ukazaniu się aktualizacji 7.1.5.1 w dalszej części serii zadań Przesilenia.

W wyniku błędu wyskakujące okienko z informacją o rozpałce pozostaje aktywne u niektórych graczy, blokując postępy zadania przy rozpalaniu wszystkich elementów pancerza na jednej postaci.

PRZYPOMNIENIE O KARCIE WYDARZENIA

Jako że trwa Przesilenie, aktywna jest także karta wydarzenia. Jest ona dostępna tylko w trakcie Przesilenia, toteż gracze powinni odebrać wszystkie zrealizowane cele i zdobyte nagrody przed końcem tego wydarzenia (8 sierpnia). Wszelkie nieodebrane nagrody przepadną wraz z końcem wydarzenia.

PRZYJDŹCIE NA OGNISKO Z WRÓBLEM

Od przyszłego tygodnia będziecie mogli jeździć na Wróblu w Oślepiającym ognisku. Wszyscy tego chcieliście, więc bawcie się dobrze!

ZNANE PROBLEMY

Na bieżąco analizujemy rozmaite znane problemy. Tymczasem poniżej znajduje się lista najnowszych błędów zgłoszonych na naszym forum #Help:

 • W Kolekcjach brakuje kilku przedmiotów Przesilenia.
 • Zidentyfikowaliśmy i tymczasowo wyłączyliśmy optymalizacje płynności, gdyż powodowała ona miganie niektórych przezroczystych obiektów u graczy korzystających z kart NVIDIA 3000/4000. Wpływ na ogólną wydajność w trakcie prac nad stałą poprawką powinien być minimalny.
 • Nie wszystkie postępy z aktywności w Neomunie wliczają się do wyzwania Przesilenia „Na wysokim stanowisku”. Gracze mogą zrealizować ten cel poprzez ukończenie utraconego sektora lub szturmu „Prąd HiperSieci”.
 • Niektórzy czcigodni centurioni w utraconym sektorze „Pozłacana reguła” są nienaturalnie jaśni.
 • W związku z problemem tymczasowo wyłączyliśmy modyfikacje pancerza Wzmacniająca detonacja, Skupiające uderzenie, Indukcja uderzenia i Transfer pędu.

Pełna lista najnowszych problemów w Destiny 2 znajduje się w naszym artykule ze znanymi błędami. Gracze, którzy znajdą inne błędy, powinni je zgłosić na forum #Help.

Gdzieś w oddali rozbrzmiewa „Thunderstruck” AC/DC

Ivan: Jaka jest u was pogoda? Po obejrzeniu filmiku tygodnia (#Destiny2MOTW) zrobi się nieco burzowo. Prawdopodobnie nie będziecie się już też tak bardzo zbliżać do członków waszych drużyn. Uderzenie z chmur jest brutalne!

Filmik tygodnia: Montaż elektryczny: Burza

My: „Maszkary nie mogą być już bardziej przerażające”. Społeczność: Przygotujcie się!

Hippy: Czy kiedykolwiek pomyśleliście sobie: „czy maszkary mogą być jeszcze bardziej dziwaczne?”. W takim razie mocno się trzymajcie, ponieważ pewien artysta wziął sobie to pytanie do serca i zdecydował się przyjąć wyzwanie.

Sztuka tygodnia: Think screebs but make them "precious" by @Madam_Wizard via Twitter

I to by było na tyle! Przed nadchodzącą prezentacją Destiny 2 (22 sierpnia 2023) ukaże się jeszcze kilka artykułów z serii TwD. Zanim zaczniemy ujawniać związane z tym informacje, mamy do omówienia jeszcze kilka tematów, w tym kilka w oddzielnych artykułach, aby jeszcze dogłębniej przeanalizować świat Destiny 2.

Jak zawsze przypominam, abyście pili wodę, dbali o siebie i byli dla siebie życzliwi. Do następnego razu, przyjaciele.

„Powinnam odlecieć”,

<3 Hippy

Strona ta korzysta z plików cookies w celu zapewnienia jak najlepszej jakości usługi. Klikając „Akceptuję”, akceptujesz politykę zawartą w następujących dokumentach: Polityka cookies oraz Polityka prywatności.